Faculty of Arts and Education
Albury District Public School Principals' Award for Middle Schooling Prize
Anglicare Regional Alliance Prize
Anthony Hartcher Memorial Prize
Aus Curriculum Studies Association Prize - Award for Excellence During the Bachelor of Education
Aus Psych Soc Wstrn Regional Group Prize for Excellence in an Applied Psych Subject
Aust. Library & Information Assoc Student Award - BAppSci (LIM), BA (LIS) & B Info Stud
Australian Association of Gerontology (NSW Division) Prize
Australian College of Educators New South Wales Branch Prize
Australian Crime Commission Prize
Australian Library and Information Association Student Award - Grad DipAppScLIM - Grad Dip Info Stud
Australian Library and Information Association Student Award - MEd (Teacher Librarianship)
Australian Society of Archivists - Margaret Jennings Award
Bonham Professional Experience Prize
Border English Teachers' Association (BETA) Pre-Service Innovation and Excellence Award
CSU-TAFE Elizabeth Anne Bailey Memorial Award
Centre for Customs & Excise Studies Award
Constables Education Program Medallion
Diversional Therapy Association of Australia Prize - Associate Degree of Health Science
Diversional Therapy Association of Australia Prize - Bachelor of Health Science
Dubbo City Councillors' Prize for Academic Achievement - First Year of the Bachelor of Social Work
Dubbo City Councillors' Prize for Academic Achievement - Second Year of the Bachelor of Social Work
Dubbo City Councillors' Prize for Academic Achievement in the Bachelor of Education Program
Dubbo and District Preschool Prize for Academic Excellence
Elwyn Morey Award in Early Childhood Education
Emergency Management Australia Book Prizes
Emergency Management Australia Prize
Faculty of Education Outstanding Thesis Prize
Institute for Information Management Prize
LEN Popp Memorial Prize For Excellence In Courses Focused on Inquiry
Lila Kirilik Social Action Memorial Prize
Maureen Nicol Western (NSW) Association of Teacher Librarians (WATL) Award
Police Association of New South Wales Award
Primary Teaching Graduate Prize Presented by the Primary English Teaching Association Australia
Primary Teaching Graduate Prize Presented by the Primary English Teaching Association Australia
Public Relations Institute of Australia Prize
Rod Allan Prize in Primary Education
Rotary Club of Albury Hume Professional Experience Prize
Rotary Club of Albury North Inc. Professional Experience Prize
School of Humanities and Social Sciences Prize
School of Teacher Education Early Childhood Courses Professional Experience Prize
School of Teacher Education Primary Courses Professional Experience Prize
School of Teacher Education Secondary Courses Prize
School of Teacher Education Secondary Courses Professional Experience Prize
Teachers Mutual Bank Mannes Award
The Australian Decorative and Fine Arts Society
The English Teachers Association of NSW Scholarship Award
The Mitchell Foundation Prize for Reflective Writing
WJ Coote Showcase Jewellers Prize
Zenith Postgraduate Information Studies Prize
Zenith Postgraduate Teacher Librarianship Prize
Faculty of Business, Justice and Behavioural Sciences
Association of Taxation and Management Accountants Prize (Albury-Wodonga)
Association of Taxation and Management Accountants Prize (Albury-Wodonga)
Association of Taxation and Management Accountants Prize (Bathurst)
Association of Taxation and Management Accountants Prize (Bathurst)
Association of Taxation and Management Accountants Prize (Wagga Wagga)
Association of Taxation and Management Accountants Prize (Wagga Wagga)
Australian Marketing Institute Prize
Australian Taxation Office (ATO) Award
BDS Group -Year 2 Best Regional Accounting Student Award
Bush & Campbell Prize Wagga Wagga Campus
CPA Australia Prize (1st yr; Albury-Wodonga)
CPA Australia Prize (1st yr; Bathurst)
CPA Australia Prize (1st yr; Wagga Wagga)
CPA Australia Prize (2nd yr; Albury-Wodonga)
CPA Australia Prize (2nd yr; Bathurst)
CPA Australia Prize (2nd yr; Wagga)
CPA Australia Prize (Graduate; Bathurst)
CPA Australia Prize (Graduate; Wagga Wagga)
CPA Australia Prize (Graduating, Albury-Wodonga)
CSU-NTEU Barrie O'Keefe Memorial Prize
Central West Law Society Prize
Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize - Penultimate Year Accounting (Albury-Wodonga)
Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize - Penultimate Year Accounting (Bathurst)
Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize Most Outstanding Accounting Graduating Student
Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in Final Year Accounting (Albury-Wodonga)
Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in Final Year Accounting (Bathurst)
Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in Final Year Accounting (Wagga Wagga)
Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in First Year Accounting (Albury-Wodonga)
Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in First Year Accounting (Bathurst)
Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in First Year Accounting (Wagga Wagga)
Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize: Penultimate Year Accounting (Wagga Wagga)
Crowe Horwath Second Year Accounting Prize (Albury-Wodonga)
Devro Project Management Encouragement Award
Dubbo City Councillors Prize - for Academic Achievement in Business Subjects (Overall)
Dubbo City Councillors Prize - for Academic Achievement in Business Subjects (QBM117)
Faculty of Business Award for Outstanding Achievement
Faculty of Business Outstanding Thesis Prize
Financial Planning Association of Australia Prize
IT Masters - Master of Database Design and Management Award
IT Masters - Master of Information Systems Security Award
IT Masters - Master of Management (Information Technology) Award
IT Masters - Master of Networking and Systems Administration Award
IT Masters - Master of Systems Development Award
Johnsons MME Chartered Accountants Award for Outstanding Achievement on Albury Campus
Joss Group Outstanding Thesis Prize
Joss Group Undergraduate Outstanding Achievement Award
Leanne Randall Memorial Prize for Academic Achievement
Lexis Nexis Prize (Business Law; Albury-Wodonga)
Lexis Nexis Prize (Business Law; Bathurst)
Lexis Nexis Prize (Business Law; Wagga Wagga)
Lexis Nexis Prize (Business Organisations Law; Albury-Wodonga)
Lexis Nexis Prize (Business Organisations Law; Bathurst)
Lexis Nexis Prize (Business Organisations Law; Wagga Wagga)
Lexis Nexis Prize (Taxation Law (Principles); Bathurst)
Lexis Nexis Prize (Taxation Law (Principles); Wagga Wagga)
Lexis Nexis Prize (Taxation Law Principles; Albury-Wodonga)
School of Computing & Mathematics Prize for Academic Excellence in First Year Computer Science
School of Computing and Mathematics Award for Academic Excellence in Postgraduate Mathematics
School of Computing and Mathematics Honours Academic Excellence Award
School of Computing and Mathematics Master of Information Technology Award
School of Computing and Mathematics Postgraduate Academic Excellence Award
School of Computing and Mathematics Prize for Academic Excellence in Information Technology
School of Management and Marketing Outstanding On-Campus Student Prize (Albury-Wodonga)
School of Management and Marketing Outstanding On-Campus Student Prize (Bathurst)
School of Management and Marketing Outstanding On-Campus Student Prize (Wagga Wagga)
The IT Masters - Master of Business Administration (Computing) Award
The IT Masters - Master of Project Management Award
Faculty of Science
ADA (NSW Branch) Ltd Prize for the Highest Academic & Clinical Achievement (Year 5)
AIMS Philip Lane Memorial Prize
AIMS South West Division Ian Mogg Memorial Prize
AIMS South West Division Peter Hunt Memorial Prize
AIMS South West Division Student Book Award 1
AIMS South West Division Student Book Award 2
AIMS South West Division Student Book Award 3
AIMS South West Division Student Book Award 4
AIMS South West Division Student Book Award 5
AIMS South West Division Student Book Award 6
AIMS South West Division Student Conference Attendance Prizes
AJISAI Nursing College-Charles Sturt University Prize
APA Award for Academic Excellence
Accredited Occupational Therapist (Acc OT) Prize
Albury Freemasons Prize for Academic Excellence in 1st Year Ecotourism
Albury Freemasons Prize for Academic Excellence in 1st Year Environmental Management
Area News and Murrumbidgee Irrigator Scholarship
Aust Institute of Ag Sci & Tech ACT and Southern NSW Branch Student Prize
Australasian Society of Cytogeneticists Prize
Australasian Sonographers Association Prize
Australian College of Ambulance Professionals (NSW Branch) John Overton Prize, Bathurst Campus
Australian College of Ambulance Professionals (NSW Branch) John Overton Prize, Port Macquire Campus
Australian College of Health Service Executives Postgraduate Prize
Australian National Field Days Book Prize for Students in Agricultural Business Management - Orange
Australian National Field Days Book Prize for Students in Ecological Agriculture - Orange Campus
Australian National Field Days Book Prize for Students in Horticultural Studies
Australian National Field Days Prize
Australian Physiotherapy Association Paediatric Physiotherapy Prize
Australian Physiotherapy Association of Australia - Cardiorespiratory Prize
Australian Podiatry Association (NSW) Biomechanics Prize
Australian Podiatry Association (NSW) Prize for Best Theory Paper
Australian Podiatry Association (NSW) Prize for Clinical Excellence
Australian Society for Biochemistry and Molecular Biology Biochemistry Prize
Australian Society for Microbiology NSW Branch Undergraduate Student Encouragement Award
Australian Society for Parasitology Prize
Australian Society for Parasitology Prize
Australian Society of Soil Science Incorporated (Riverina Branch) Student Prize
Ben Symons Animal Science Fellowship Prize 2nd Year
Ben Symons Animal Science Fellowship Prize 3rd Year
Bio-Rad Molecular Biology Prize
Bioniche Prize for Veterinary Reproduction
Bloomfield Hospital Graduate Nurses' Trust Fund Award
CBH Group Prize in Agricultural Finance & Business Management
CBH Group Prize in Agricultural Marketing
CBH Group Prize in Commodity Pricing Management
Calabria Family Wines: Graduating Prize
Callitris 2nd Year Nursing Prize
Central West Local Land Services (CWLLS) Prize
Commonwealth Bank - Agribusiness Prize
Continuing Veterinary Education Clinical Competency Award
Domaine Chandon Prize in Sparkling Wine Production
Dr Heidi Austin Prize for Veterinary Practice
Dr Robert Ballantyne Australian Entomological Supplies Prize
Dubbo City Council 1st Year Prize for Excellence in Nursing Subjects
Dubbo City Council 2nd Year Prize for Excellence in Nursing Subjects
Elsevier Sci Aust Award : Academic Excellence in 1st Year Medical Radiations Clinical Prac & Tech
Elsevier Sci Aust Award : Academic Excellence in 2nd Year Medical Imaging
Elsevier Sci Aust Award fo Academic Excellence in 3rd Year Medical Imaging Physics & Instrumentation
Elsevier Science Australia Award for the Most Improved Performance in First Year Medical Imaging
Elsevier Science Australia Award for the Most Improved Performance in Second Year Medical Imaging
Enviro Network Award for Contribution to Conservation
Exercise Science, Sport and Health Prize
Faculty of Science Outstanding Thesis Award
Felco Australia Viticulture Prize - Wagga Wagga Campus
GC Australasia Dental Pty Ltd prize for best use of restorative materials.
GE Healthcare Instrumentation Prize
Geoscience Australia Jubilee Prize for Excellence in Earth System Processes (GEO164)
Grifols Australia Prize for Excellence in Immunohaematology
Gunz Dental : Pre Clinical - Endodontic (Year 5)
Gunz Dental : Pre Clinical - Endodontics (Year 4)
Henry Schein Halas (HSH) Prize in Clinical Dentistry (Year 3)
Henry Schein Halas (HSH) Prize in Clinical Dentistry (Year 4)
Henry Schein Halas (HSH) Prize in Clinical Dentistry (Year 5)
Interpretation Australia Prize for Academic Excellence in 2nd Year Outdoor Recreation and Ecotourism
J B Faulkner Award - Orange Campus
Jill Salter Memorial Prize - ZONTA Club of Orange (Year 2)
John and Dilys Howell Memorial Prize
Kevin Dickson Memorial Prize 1
Kevin Dickson Memorial Prize 2
Kevin Dickson Memorial Prize 3
Kevin Dickson Memorial Prize 4
Lamisil - Best Podiatry Graduate
Lee Halford Award for Dux of First Year
Life Technologies Biotechnology Prize
Linley Valley Pork Prize for AGS100 Livestock Production Systems
Lippencott Williams & Wilkins Prize for Excellence in 1st Year Nutrition & Dietetics
Lippincott Williams and Wilkins Prize for Excellence in Medical Radiation Science
Lippincott Williams and Wilkins Prize for Excellence in Second Year Nutrition and Dietetics
Lousy Jack 1st Year Nursing Prize
Michael and Heather Haynes Prize
NSW Dental and Oral Health Therapists Association Award for Outstanding Professionalism
NSW Farmers' Association A R Johnston Memorial Prize - Orange Campus
National Neurology Group of the Australian Physiotherapy Association (APA) Prize
Nestle Nutrition Prize (3rd Year)
Nestle Nutrition Prize (4th Year)
Norske-Skog Paper Mills Prize for Vegetation Management
Norske-Skog Prize for Academic Excellence in 2nd Year Environmental Management
North East Catchment Management Authority Award for Academic Excellence in Environmental Management
Occupational Therapy Australia Prize for Excellence in Professional Practice
Occupational Therapy Australia Victoria Div. New Graduand Award for Clinical Fieldwork Excellence
Opteon Prize in Property Planning & Development
Oral B Prize for excellence in oral prevention
Outstanding Graduating Student in Bachelor of Agricultural Science-Bachelor of Agriculture
Overall Competency in Fixed Prosthodontics (Clinical and Pre-Clinical) (Year 5)
Palgrave MacMillan Immunology Prize
Pharm Soc of Aust (NSW) Award for General Proficiency in 4th Year BPharm
Pharmaceutical Defence Limited Prize 1
Pharmaceutical Defence Limited Prize 2
Pharmaceutical Defence Limited Prize 3
Pharmaceutical Defence Limited Prize 4
Pharmaceutical Soc of Aust (NSW) Award for General Proficiency in the 3rd Year of BPharm
Pharmaceutical Soc of Aust (NSW) Award for General Proficiency in the Second Year of the BParm
Pharmaceutical Society of Aust (NSW) Award for General Prof in the 1st Year of the BPharm
Physiotherapy Research Foundation Prize
Rachael Whittaker Memorial Prize
Rotary Club of Dubbo Macquarie Prize 1 for Bioscience Studies in Nursing
Rotary Club of Dubbo Macquarie Prize 2 for Bioscience Studies in Nursing
Royal Australian Chemical Institute NSW Analytical Chemistry Group Prize
S.G. "Bill" Lane Award from the Australian Bird Study Association
SDHS Best overall Performance in Biodental Sciences (Year 2)
School of Community Health Community Contribution Award
School of Dentistry and Health Sciences Prize in Nutrition and Dietetics
School of Exercise Science, Sport and Health Prize for Excellence in WPL
School of Exercise Science, Sport and Health Prize for Honours Project
Silvan Student of the Year Award
Speech Pathology Australia Prize
Tarac Technologies Prize In Fortified Wine Production
Tavistock Trust for Aphasia Student Prize
The ANSTO 2nd year Academic Prize
The ANSTO 2nd year Leadership Prize
The ANSTO 3rd year Academic Prize
The ANSTO 3rd year Leadership Prize
The Australian & New Zealand College of Veterinary Scientists Epidemiology Chapter Award
The Australian & New Zealand College of Veterinary Scientists Veterinary Pharmacology Chapter Award
The Australian Journal of Pharmacy Prize
The Australian Society of Endodontology (NSW) Prize for Excellence in Endodontics
The Colgate Oral Health Promotion Prize
The Colgate Prize in Academic Excellence (Year 3)
The Colgate Prize in Academic Excellence (Year 4)
The Colgate Prize in Academic Excellence (Year 5)
The Dental Hygienists Association of Australia (NSW Branch) Award for Outstanding Commitment
The Dr John Kinross Prize for Proficiency in Dental Ethics & Professional Responsibility (Year 5)
The Farmanco Excellence in Management and Agronomy Award
The Geoff McKenzie Clinical Biochemistry Prize
The NSW Dental and Oral Health Therapists Association Award For Outstanding Professionalism
The Nissin (Japan) Award for Academic Excellence in Pre-Clinical Restorative Dentistry (Year 2)
The Orthodontics Wagga Wagga Dr Neil Pinto 1st Year Prize
The Orthodontics Wagga Wagga Dr Neil Pinto 2nd Year Prize
The Orthodontics Wagga Wagga Dr Neil Pinto 3rd Year Prize
Vince Stein Prize - Orange Campus
Virbac Livestock Nutrition Sciences Prize - Orange Campus
Virbac Prize for Excellence in Nutritional Management of Livestock - Orange Campus
Von Marburg Prize - Clinical Excellence
Von Marburg Prize - Professional Contribution
Winery Engineering Association Prize
Wolters Kluwer Prize for Best Science Student in Nursing
University
Australian Psychological Society Prize
Central Western Branch of the Australian Federation of Graduate Women of NSW Prize
TAFE NSW - Western Institute Award (Bathurst)
Back