Faculty of Arts and Education

Adolescent Success Award

Albury District Public School Principals' Award for Middle Schooling Prize

Anglicare Regional Alliance Prize

Australian Curriculum Studies Assoc Prize - Award for Excellence During the Bachelor of Education

Australian Association of Gerontology (NSW Division) Prize

Australian College of Educators New South Wales Branch Prize

Australian Library & Information Association Student Award - Bachelor of Information Studies

Australian Library and Information Association Student Award - Grad Diploma of Information Studies

Australian Library and Information Association Student Award - MEd (Teacher Librarianship)

Australian Society of Archivists - Margaret Jennings Award

Bonham Professional Experience Prize

Border English Teachers' Association (BETA) Pre-Service Innovation and Excellence Award

CCSA Award

CSU-TAFE Elizabeth Anne Bailey Memorial Award

Christine McGee Prize

David Potts Internship Prize

Diversional Therapy Australia Prize - Associate Degree in Health Science

Diversional Therapy Australia Prize - Bachelor of Health Science

Dubbo Regional Councillor's Prize for Academic Achievement in the Bachelor of Education (Early Childhood and Primary) Program

Dubbo Regional Councillors' Prize for Academic Achievement - First Year of the Bachelor of Social Work

Dubbo Regional Councillors' Prize for Academic Achievement - Second Year of the Bachelor of Social Work

Dubbo Regional Councillors' Prize for Academic Achievement in the Bachelor of Education Program

Dubbo Rotary Club Prize

Dubbo and District Preschool Prize for Academic Excellence

Elwyn Morey Award in Early Childhood Education

Faculty of Education Outstanding Thesis Prize

Frank Ponton Memorial Prize

HR Gallop Perpetual Award

Institute for Information Management Prize

KU Children's Services Prize

Lila Kirilik Social Action Memorial Prize

Lionel Allen Award

Maureen Nicol Western (NSW) Association of Teacher Librarians (WATL) Award

Primary Teaching Graduate Prize Presented by the Primary English Teaching Association Australia

Primary Teaching Graduate Prize Presented by the Primary English Teaching Association Australia

Public Relations Institute of Australia (NSW) Prize

Rod Allan Prize in Primary Education

Rotary Club of Albury Hume Professional Experience Prize

Rotary Club of Albury North Inc. Professional Experience Prize

SAGE Research Prize

School of Humanities and Social Sciences Prize

School of Teacher Education Early Childhood Courses Professional Experience Prize

School of Teacher Education Primary Courses Professional Experience Prize

School of Teacher Education Secondary Courses Prize

School of Teacher Education Secondary Courses Professional Experience Prize

Sean Walker Memorial Prize

Sefiani Prize

Teachers Mutual Bank Mannes Award

Teachers Mutual Bank Prizes

The Allan Brown Prize

The Australian Decorative and Fine Arts Society

The Book Garden Prize

The English Teachers Association of NSW Scholarship Award

The Mitchell Foundation Prize for Reflective Writing

WJ Coote Showcase Jewellers Prize

Western District, Family and Community Services (FACS) and Charles Sturt University (CSU) Social Work Prize $1000

White Family Prize

Zenith Postgraduate Information Studies Prize

Zenith Postgraduate Teacher Librarianship Prize

Faculty of Business, Justice and Behavioural Sciences

Alan Gallagher Memorial Prize

Aus Psych Soc Wstrn Regional Group Prize for Excellence in an Applied Psych Subject

Australian Human Resources Institute (AHRI) Award for Excellence in the Bachelor of Business (Human Resource Management)

Australian Human Resources Institute (AHRI) Prize for Highest Academic Achievement in the Graduate Certificate of Human Resource Management

Australian Human Resources Institute (AHRI) Prize for Outstanding Achievement in the Master of Human Resource Management

Australian Marketing Institute Prize

Australian Psychological Society Prize

Bush & Campbell Prize Wagga Wagga Campus

CPA Australia Prize (1st yr; Albury-Wodonga)

CPA Australia Prize (1st yr; Bathurst)

CPA Australia Prize (1st yr; Wagga Wagga)

CPA Australia Prize (2nd yr; Albury-Wodonga)

CPA Australia Prize (2nd yr; Bathurst)

CPA Australia Prize (2nd yr; Wagga)

CPA Australia Prize (Graduate; Bathurst)

CPA Australia Prize (Graduate; Wagga Wagga)

CPA Australia Prize (Graduating, Albury-Wodonga)

CSU Study Centre Sydney Peter Smith Memorial Award

CSU Study Centres' Academic Achievement Award

CSU Study Centres' Academic Director's Commendation

CSU Study Centres' Academic Merit Scholarship

CSU-NTEU Barrie O'Keefe Memorial Prize

Central West Law Society Prize

Centre for Customs & Excise Studies Award

Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize - Penultimate Year Accounting (Albury-Wodonga)

Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize - Penultimate Year Accounting (Bathurst)

Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize Most Outstanding Accounting Graduating Student

Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in Final Year Accounting (Albury-Wodonga)

Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in Final Year Accounting (Bathurst)

Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in Final Year Accounting (Wagga Wagga)

Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in First Year Accounting (Albury-Wodonga)

Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in First Year Accounting (Bathurst)

Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize in First Year Accounting (Wagga Wagga)

Chartered Accountants Australia and New Zealand Prize: Penultimate Year Accounting (Wagga Wagga)

Constables Education Program Medallion

Crowe Horwath Second Year Accounting Prize (Albury-Wodonga)

Devro Project Management Encouragement Award

Dubbo Regional Council Academic Prize - for Academic Achievement in Business Subjects (Overall)

Dubbo Regional Council Academic Prize - for Academic Achievement in Business Subjects (QBM117)

Faculty of Business, Justice and Behavioural Sciences Outstanding Thesis Prize

Financial Accounting Prize

Financial Planning Association of Australia Prize

IT Masters - Master of Information Systems Security Award

IT Masters - Master of Management (Information Technology) Award

IT Masters - Master of Mobile Applications Development Award

IT Masters - Master of Networking and Systems Administration Award

IT Masters - Master of Systems Development Award

Ian Smith Memorial Prize

Johnsons MME Chartered Accountants Award for Outstanding Achievement on Albury Campus

Joss Group Outstanding Thesis Prize

Joss Group Undergraduate Outstanding Achievement Award

Leanne Randall Memorial Prize for Academic Achievement

Lexis Nexis Prize (Business Law; Albury-Wodonga)

Lexis Nexis Prize (Business Law; Bathurst)

Lexis Nexis Prize (Business Law; Wagga Wagga)

Lexis Nexis Prize (Business Organisations Law; Albury-Wodonga)

Lexis Nexis Prize (Business Organisations Law; Bathurst)

Lexis Nexis Prize (Business Organisations Law; Wagga Wagga)

Lexis Nexis Prize (Taxation Law (Principles); Bathurst)

Lexis Nexis Prize (Taxation Law (Principles); Wagga Wagga)

Lexis Nexis Prize (Taxation Law Principles; Albury-Wodonga)

Police Association of New South Wales Award

Police Bank

School of Computing & Mathematics Prize for Academic Excellence in First Year Computer Science

School of Computing and Mathematics Award for Academic Excellence in Postgraduate Mathematics

School of Computing and Mathematics Honours Academic Excellence Award

School of Computing and Mathematics Master of Information Technology Award

School of Computing and Mathematics Postgraduate Academic Excellence Award

School of Computing and Mathematics Prize for Academic Excellence in First Year Information Technology

School of Computing and Mathematics Prize for Academic Excellence in Information Technology

School of Management and Marketing Outstanding On-Campus Student Prize (Albury-Wodonga)

School of Management and Marketing Outstanding On-Campus Student Prize (Bathurst)

School of Management and Marketing Outstanding On-Campus Student Prize (Wagga Wagga)

School of Management and Marketing Prize for the Best Graduating Student in the Bachelor of Business (Management)

Sidney Myer Fund Prize

The Bev Lawson Memorial Award

The IT Masters - Master of Business Administration (Computing) Award

The IT Masters - Master of Project Management Award

The PETA Power Memorial Prize

Faculty of Science

ACT Australian Dental and Oral Health Therapists Association Award for Outstanding Performance in the Bachelor of Oral Health

ADA (NSW Branch) Ltd Prize for the Highest Academic & Clinical Achievement (Year 5)

AIMS Ian Stanger Prize

AIMS Philip Lane Memorial Prize

AIMS South West Division Ian Mogg Memorial Prize

AIMS South West Division Peter Hunt Memorial Prize

AIMS South West Division Student Book Award 1

AIMS South West Division Student Book Award 2

AIMS South West Division Student Book Award 3

AIMS South West Division Student Book Award 4

AIMS South West Division Student Book Award 5

AIMS South West Division Student Book Award 6

AJISAI Nursing College-Charles Sturt University Prize

ALOSCA Prize

APA Award for Academic Excellence

Ag Institute Australia Prize

Agricultural Science Medal

Aidacare Prize

Albury Freemasons Prize for Academic Excellence in 1st Year Ecotourism

Anita Percy Memorial Prize

Ansto Prize 2

Aust Institute of Ag Sci & Tech ACT and Southern NSW Branch Student Prize

Australasian Sonographers Association Prize

Australian National Field Days Prize

Australian Physiotherapy Association of Australia - Cardiorespiratory Prize

Australian Podiatry Association (NSW) Biomechanics Prize

Australian Podiatry Association (NSW) Prize for Best Theory Paper

Australian Podiatry Association (NSW) Prize for Clinical Excellence

Australian Society for Biochemistry and Molecular Biology Biochemistry Prize

Australian Society for Microbiology NSW Branch Undergraduate Student Encouragement Award

Australian Society for Parasitology Prize

Australian Society for Parasitology Prize

Australian Society of Soil Science Incorporated (Riverina Branch) Student Prize

Ben Symons Animal Science Fellowship Prize 2nd Year

Ben Symons Animal Science Fellowship Prize 3rd Year

Bioniche Prize for Veterinary Reproduction

Bloomfield Hospital Graduate Nurses' Trust Fund Award

Bright Future Award

CBH Group Prize in Agricultural Finance & Business Management

CBH Group Prize in Agricultural Marketing

CBH Group Prize in Commodity Pricing Management

CSBP Soils Science Prize

Calabria Family Wines: Graduating Prize

Callitris 2nd Year Nursing Prize

Commonwealth Bank - Agribusiness Prize

Continuing Veterinary Education Clinical Competency Award

DA Johnstone Perpetual Award

Domaine Chandon Prize in Sparkling Wine Production

Dr Heidi Austin Prize for Veterinary Practice

Dr Robert Ballantyne Australian Entomological Supplies Prize

DuPont Pioneer Student Prize

Dubbo City Council 1st Year Prize for Excellence in Nursing Subjects

Dubbo City Council 2nd Year Prize for Excellence in Nursing Subjects

Dux of Bachelor of Agricultural Business Management at Muresk

Elsevier Prize

Enviro Network Award for Contribution to Conservation

Exercise Science, Sport and Health Prize

Faculty of Science Outstanding Thesis Award

GC Australasia Dental Pty Ltd prize for best use of restorative materials.

Geoscience Australia Jubilee Prize for Excellence in Earth System Processes (GEO164)

Grifols Australia Prize for Excellence in Immunohaematology

Gunz Dental : Pre Clinical - Endodontics (Year 3)

Gunz Dental : The Best Performance in Clinical Endodontics in Year 5

Henry Schein Halas (HSH) Prize in Clinical Dentistry (Year 3)

Henry Schein Halas (HSH) Prize in Clinical Dentistry (Year 5)

Henry Schein Halas (HSH) Prize in Dental Clinical Practices in Year 4

Interpod Podiatry Prize

Interpretation Australia Prize for Academic Excellence in 2nd Year Outdoor Recreation and Ecotourism

J B Faulkner Award - Orange Campus

Jill Salter Memorial Prize - ZONTA Club of Orange (Year 2)

John and Dilys Howell Memorial Prize

Kevin Dickson Memorial Prize 1

Kevin Dickson Memorial Prize 2

Kevin Dickson Memorial Prize 3

Kevin Dickson Memorial Prize 4

Lee Halford Award for Dux of First Year

Linley Valley Pork Prize for AGS100 Livestock Production Systems

Lousy Jack 1st Year Nursing Prize

NSW Dental and Oral Health Therapists Association Award for Outstanding Professionalism

NSW Farmers' Association A R Johnston Memorial Prize - Orange Campus

National Neurology Group of the Australian Physiotherapy Association (APA) Prize

Nestle Nutrition Prize (4th Year)

Norske-Skog Paper Mills Prize for Vegetation Management

Norske-Skog Prize for Academic Excellence in 2nd Year Environmental Management

North East Catchment Management Authority Award for Academic Excellence in Environmental Management

Occupational Therapy Australia Prize for Excellence in Professional Practice

Opteon Prize in Property Planning & Development

Oral B Prize for excellence in oral prevention

Overall Competency in Fixed Prosthodontics (Clinical and Pre-Clinical) (Year 5)

Oxford University Press Award for Excellence in Third Year Nutrition & Dietetics subject (Community & Public Health)

Oxford University Press Award for Excellence in third year Nutrition & Dietetics subject (Community & Public Health)

Palgrave MacMillan Immunology Prize

Pharm Soc of Aust Award for General Proficiency in 4th Year BPharm

Pharmaceutical Defence Limited Prize 1

Pharmaceutical Defence Limited Prize 2

Pharmaceutical Defence Limited Prize 3

Pharmaceutical Defence Limited Prize 4

Pharmaceutical Soc of Aust Award for General Proficiency in the Second Year of the BParm

Pharmaceutical Soc of Aust (NSW) Award for General Proficiency in the 3rd Year of BPharm

Pharmaceutical Society of Aust Award for General Prof in the 1st Year of the BPharm

Physiotherapy Research Foundation Prize

Pockley Prize

Robert Cay Memorial Prize

Ross Fenwick Memorial Prize

Rotary Club of Dubbo Macquarie Prize 1 for Bioscience Studies in Nursing

Rotary Club of Dubbo Macquarie Prize 2 for Bioscience Studies in Nursing

Royal Australian Chemical Institute NSW Analytical and Environmental Chemistry Group Prize

S.G. "Bill" Lane Award from the Australian Bird Study Association

SDHS Best overall Performance in Biodental Sciences (Year 2)

School of Dentistry and Health Sciences Prize in Nutrition and Dietetics

School of Exercise Science, Sport and Health Prize for Excellence in WPL

School of Exercise Science, Sport and Health Prize for Honours Project

Society of Hospital Pharmacists of Aust (SHPA) NSW Branch Elizabeth Perks Prize for Excellence in Therapeutics

Speech Pathology Australia Prize

Tarac Technologies Prize In Fortified Wine Production

The ANSTO 2nd year Academic Prize

The Australian & New Zealand College of Veterinary Scientists Epidemiology Chapter Award

The Australian & New Zealand College of Veterinary Scientists Veterinary Pharmacology Chapter Award

The Australian Journal of Pharmacy Prize

The Australian Society of Endodontology (NSW) Prize for Excellence in Endodontics

The Colgate Oral Health Promotion Prize

The Colgate Prize for the best overall performance in Year 5

The Colgate Prize in Academic Excellence (Year 3)

The Colgate Prize in Academic Excellence (Year 4)

The Dental Hygienists Association of Australia (NSW Branch) Award for Outstanding Commitment

The Dr John Kinross Prize for Proficiency in Dental Ethics & Professional Responsibility (Year 5)

The Farmanco Excellence in Management and Agronomy Award

The Geoff McKenzie Clinical Biochemistry Prize

The Golden Scaler Award

The NSW Dental and Oral Health Therapists Association Award For Outstanding Professionalism

The Nissin (Japan) -Stephen Jennings & Associates Award for Academic Excellence in Pre-Clinical Restorative Dentistry (Year 2)

The Orthodontics Wagga Wagga Dr Neil Pinto 1st Year Prize

The Orthodontics Wagga Wagga Dr Neil Pinto 2nd Year Prize

The Orthodontics Wagga Wagga Dr Neil Pinto 3rd Year Prize

Tom Dymond Memorial Award for Contribution to University Life

Veterinary Science Medal

Virbac Livestock Nutrition Sciences Prize

Von Marburg Prize - Professional Contribution

WA Property Lawyers Prize

Weed Society of NSW Prize

Wolters Kluwer Prize for Best Science Student in Nursing

University

CSU Student Leadership Program

TAFE NSW - Western Institute Award (Bathurst)

Towers Prize

Back