Charles Sturt University
Charles Sturt University

Academic Senate

The Academic Senate is the principal academic body of the University. Its main function is to provide academic governance for the University, as is required by law in the Charles Sturt University Act 1989 No 76, the Charles Sturt University By-law 2005, and by the conditions of its registration as an Australian University through the Tertiary Education Quality and Standards Agency.

The principal functions of the Academic Senate as prescribed in the CSU By-Law and in the Governance (Academic Senate) Rule 2018 include advising the Council and Vice-Chancellor on all matters relating to teaching, scholarship and research and ensuring the high quality of teaching and learning and research within the University by developing and implementing appropriate policies.

The Academic Senate has established six subcommittees to assist it in exercising its responsibilities.

The Academic Senate has a diverse membership that brings unique talents and insights. Many members of the management of the University are also members of the Academic Senate, and therefore have responsibility for providing critical oversight of activities which they also manage for the University.

  • Members
  • Member Responsibilities
  • Standing Committee
  • 2021 Meetings
  • 2020 Meetings
  • 2019 Meetings
  • Contact
MemberCategoryAppointment Term Ends
Emeritus Professor Joyce Kirk Chair, Academic Senate Appointed 31 December 2021
Professor Frank Marino Deputy Chair, Academic Senate Elected 31 July 2022
Professor John Germov (Interim) Vice-Chancellor Ex-officio N/A
Professor Janelle Wheat (Acting) Provost and Deputy Vice-Chancellor (Academic) Ex-officio N/A
Professor Michael Friend (Acting) Deputy Vice-Chancellor (Research) Nominated 30 June 2021
Associate Professor Lucy Webster (Acting) Pro Vice-Chancellor (Learning and Teaching) Nominated 30 June 2021
Associate Professor Jason White (Acting) Pro Vice-Chancellor (Research and Innovation) Nominated 30 June 2021
Professor John McDonald Executive Dean, Faculty of Arts and Education Ex-officio N/A
Professor Tracey Green Executive Dean, Faculty of Business, Justice and Behavioural Sciences Ex-officio N/A
Professor Megan Smith Executive Dean, Faculty of Science Ex-officio N/A
Associate Professor Jay Phillips Chair, Indigenous Board of Studies Ex-officio N/A
Ms Luisa Foliaki Undergraduate Student Appointed 30 June 2022
Mr Muhammad Rana Postgraduate Student Appointed 30 June 2023
Ms Susan Penn-Turrall Higher Degree by Research Student Appointed 30 June 2021
Professor Samuel Adeloju Member of the Professoriate Elected 30 June 2022
Professor Chris Blanchard Member of the Professoriate Elected 30 June 2021
Professor Mark Morrison Member of the Professoriate Elected 30 June 2021
Associate Professor Jane Quinn Member of the Professoriate Elected 30 June 2022
Associate Professor Lucie Zundans-Fraser Member of the Professoriate Elected 30 June 2022
Professor Geoff Gurr Member of the Professoriate Elected 30 June 2021
Dr Angela Fenton Academic staff member, Faculty of Arts and Education Elected 30 June 2021
Ms Robin Harvey Academic staff member, Faculty of Arts and Education Elected 30 June 2021
Dr Dominique Sweeney Academic staff member, Faculty of Arts and Education Elected 30 June 2022
Vacant Academic staff member, Faculty of Business, Justice and Behavioural Sciences Elected 30 June 2022
Dr Stacey Jenkins Academic staff member, Faculty of Business, Justice and Behavioural Sciences Elected 30 June 2021
Mr Igor Mescher Academic staff member, Faculty of Business, Justice and Behavioural Sciences Elected 30 June 2022
Vacant Academic staff member, Faculty of Science Elected 30 June 2022
Dr Nidhish Francis Academic staff member, Faculty of Science Elected 30 June 2021
Dr Abishek Santhakumar Academic staff member, Faculty of Science Elected 30 June 2022
Associate Professor Will Letts Alternate member from the Faculty of Arts and Education
Faculty Board
Nominated 30 June 2022
Associate Professor Jenny Kent Alternate member from the Faculty of Business, Justice and
Behavioural Sciences Faculty Board
Nominated 30 June 2021
Associate Professor Cate Thomas Alternate member from the Faculty of Science Faculty Board Nominated 30 June 2021

Roles and responsibilities of members of the Academic Senate

Members of the Academic Senate, particularly elected members, have a crucial role in explaining Senate and its work to other members of the academic community – and in encouraging colleagues to bring forward relevant matters for discussion at Senate committees. Too, all members of Senate are encouraged to bring to committees their own experience and expertise – as well as the views of the particular group or electorate that they represent (such as the student body or the Senior Executive or a School or Faculty). Nevertheless, as a member of a Senate committee, all members' decision-making and inputs into the committee must reflect the interests of the University as a whole. Beyond this, members' responsibilities are to be aware of the committee's purpose and functions, to be ethical and diligent, and to contribute actively and critically to the committee's discussions and work. Importantly, members should also be the communication point between the committee and the member's School, Faculty, Division or other area regarding the discussions, decisions, policies and other developments in the committee. All this applies as much to Faculty and School committees as it does to University committees and Academic Senate itself.

The Academic Senate has agreed that regardless of their category of membership (that is, elected, nominated, ex officio etc) all members of Academic Senate and its committees have the following roles and responsibilities:

  • to understand the purpose and functions of the committee;
  • to regularly attend and actively contribute to meetings and to the work of the committee;
  • to read and critically review all agenda papers before each meeting;
  • to ensure due care and diligence is taken in decision making;
  • to act honestly and in the best interests of the committee and the University;
  • to maintain confidentiality, where required;
  • to declare any conflict of interest that they may have with any matter on an agenda;
  • to be the communication point between the committee and the member's School, Faculty, Division or other area in  relation to discussions, decisions, policies and other developments of the committee;
  • to comply with the law and University Rules, policies and procedures.

Elected, nominated or appointed members of Academic Senate or one of its committees are encouraged to bring to that committee their own experience and expertise and the views of the particular group or electorate (such as the student body or a School or Faculty) that they represent. However, as a member of the committee, their decision and input into the committee must reflect the interests of the university as a whole. Once they assume membership of the Academic Senate or committee they are subject to the overriding duty to serve the interests of the Academic Senate or committee (Bennetts v Board of Fire Commissioners of New South Wales (1967) 87 W.N. (Pt1) (NSW) 307 at 311 refers).

The Academic Senate Standing Committee was established to decide urgent matters which arise between meeting of the Academic Senate and when it is not practicable to convene a full meeting of the Academic Senate. The Committee also performs other functions as outlined in the Academic Senate Standing Committee - Membership and Terms of Reference.

MemberCategoryAppointment Term Ends
Emeritus Professor Joyce Kirk Chair, Academic Senate Ex-officio N/A
Professor Frank Marino Deputy Chair, Academic Senate Ex-officio N/A
Professor Janelle Wheat Chair, University Courses Committee Ex-officio N/A
Professor Heather Cavanagh Chair, University Research Committee Ex-officio N/A
Associate Professor Lucy Webster Chair, University Learning and Teaching Committee Ex-officio N/A
Ms Robin Harvey Member of the Academic Senate Nominated 30 June 2021
Mr Igor Mescher Member of the Academic Senate Nominated 30 June 2022
Dr Angela Fenton Member of the Academic Senate Nominated 30 June 2022
DateTimeLocation Agenda Close Meeting Records
AS168 3 February 2021 10.00am - 1.00pm Videoconference 20 January 2021 AgendaMinutes (unconfirmed)
Notice of Resolutions
AS169 7 April 2021 10.00am - 1.00pm Videoconference 24 March 2021 Agenda Minutes (unconfirmed)
Notice of Resolutions 
Action Sheet (as at 7 April)
AS170 4 June 2021 10.00am - 1.00pm Videoconference 19 May 2021 Agenda Minutes
AS171 4 August 2021 10.00am - 1.00pm Wagga Wagga 21 July 2021 Agenda Minutes
AS172 29 September 2021 10.00am - 1.00pm Videoconference 15 September 2021 Agenda Minutes
AS173 24 November 2021 10.00am - 1.00pm Bathurst 10 November 2021 Agenda Minutes

Refer to the current Governance Services Meeting Schedule for the meeting and agenda close dates for all governance committees supported by the Office of Governance and Corporate Affairs.

The Academic Senate Annual Plan 2021 provides details of the schedule of regular reports to 2021 meetings.

DateTimeLocation Agenda Close Meeting Records
AS162 29 January 2020 9.00am - 12.00pm Bathurst 8 January 2020 Agenda Minutes
AS163 4 March 2020 10.00am - 2.00pm Videoconference 12 February 2020 Agenda Minutes
AS164 6 May 2020 10.00am - 2.00pm Videoconference 22 April 2020 Agenda Minutes
AS165 1 July 2020 10.00am - 2.00pm Videoconference 17 June 2020 Agenda Minutes
AS166 9 September 2020 10.00am - 2.00pm Videoconference 26 August 2020 Agenda Minutes
AS167 11 November 2020 10.00am - 2.00pm Videoconference 28 October 2020 AgendaMinutes
DateTimeLocation Agenda Close Meeting Records
AS155 6 March 2019 10.00am - 1.00pm Bathurst 20 February 2019 Agenda Minutes
AS156 15 March 2019 FM N/A Flying Minute N/A AgendaMinutes
AS157 8 May 2019 10.00am - 1.00pm Videoconference 24 April 2019 Agenda Minutes
AS158 7 June 2019 2.00pm - 4.00pm Videoconference N/A Agenda Minutes
AS159 3 July 2019 10.00am - 1.00pm Videoconference 19 June 2019 Agenda Minutes
AS160 11 September 2019 10.00am - 1.00pm Wagga Wagga 28 August 2019 Agenda Minutes
AS161 20 November 2019 10.00am - 1.00pm Videoconference 6 November 2019 Agenda Minutes

Tony Heywood
Acting Director, Governance
E: governance@csu.edu.au
P: (02) 6338 4704