Postgraduate University Medals

Postgraduate University Medals are awarded to graduating postgraduate students who have achieved a grade point average of 6.75 or higher.

To be eligible you must:

  • be graduating from a Charles Sturt University master by coursework or master by coursework and dissertation course;
  • have completed at least 64 points of their study for the course at the University; and
  • have achieved a grade point average of 6.75 or higher.

Timeline and Process

DateProcessDescription
As required Eligible graduands/graduates identified The Division of Students - Student Administration will generate a report as required to identify students who meet the eligibility criteria for an Postgraduate University Medal.
As required List of eligible graduands/graduates reviewed The Executive Dean (or delegate) will review the list of eligible students for their faculty and may decide to exclude any students that have a misconduct finding against them or for any other reason they determine necessary. Where a student is excluded for reasons other than misconduct, the reason for the exclusion must be reported to Academic Senate.
As required Medal Recipients Identified The Executive Dean (or delegate) will affirm the list of recipients and advise Division of Students - Student Administration and Academic Senate of the results.
August/December Medals Conferred Medal recipients are given the option to receive their medal at a graduation ceremony, or posted to them.
2022
  • Stacey Jones, Master of Education (Educational Research)
  • Ainsley Burgess, Master of Communication
  • Lucy Hawthorne, Master of Information Studies (Librarianship)
  • Damian Mutton, Master of Intelligence Analysis
  • Steven Bambrick, Master of Cyber Security
  • Anna Cochrane, Master of Business Leadership
  • Angela Freeman, Master of Medical Science
  • Brendon Young, Master of Environmental Management (Water Resources)
  • Thomas Farrington, Master of GIS and Remote Sensing
  • Sarah Pearce, Master of Inclusive Education
  • Ricky Dare, Master of Terrorism and Security Studies
  • Jacob Duncan, Master of Terrorism and Security Studies
  • Trina Reynolds, Master of Clinical Exercise Physiology
2021
  • Alysia Norris, Master of Communication (Organisational Communication)
  • Aiysha Armstrong, Master of Arts (Classical Arabic)
  • Susan Snowdon, Master of Classical Arabic
  • Tavis Carter, Master of Information technology (Business Analysis/Data Science)
  • Fallon Wheeler, Master of Business Administration (Educational Leadership)
  • Stuart Young, Master of GIS and Remote Sensing
  • Aaron Woodwaard, Master of Clinical Exercise Physiology
  • Brendan Fletcher, Master of Environmental management (Conservation)
  • Reuben Robinson, Master of Social Work (Professional Qualifying)
  • Rebecca Dalton, Master of Inclusive Education
  • Belinda Papas, Master of Education (Digital Technology)
  • Dilanka Madushani Pathirajage Dona, Master of Information technology (Cloud Computing/Software Design and Development)
  • Sameera Maga Arachchige, Master of Information Technology (Data Science)
  • Lisa Cox, master of Environmental management (Conservation)
  • Adrienne Matthys, Master of Gerontology
  • Rachel Doherty, Master of Social Work (Advanced Practice)
  • Gemma Graham, Master of Social Work (Advanced Practice)
  • Crysta Bowe, Master of Social Work (Professional Qualifying)
  • Mark Harmer, Master of Arts (Theological Studies)
  • Marilyn Pietsch, Master of Arts (Theological Studies)
  • Rosalinde Kearsley, Master of Theology
  • Sophie Spellson, Master of Teaching (Primary)
  • Jane Bindah, Master of Inclusive Education (Advanced Practice)
  • Ashleigh Doyle, Master of International Education (School Leadership)
  • Kyle Turpin, Master of Terrorism and Security Studies
  • Orin Thomas, Master of Computing Research
  • Monika Bhatt, Master of Information Technology (Business Analysis/ Software Design and Development)
  • Kaushalya Dilani Alvis Nanayakkara, Master of Information Technology (Software Design and Development)
  • David Lloyd, Master of Cyber Security
  • Erich Tropeano, Master of Information Technology (IT Management/ Software Design and Development)
  • Elaine Green, Master of Social and Organisational Leadership (Coaching)
  • Elizabeth Brown, Master of Professional Accounting
  • Chelsea Flood, Master of Environmental Management (Water Resources)
  • Michael Longmore, Master of GIS and Remote Sensing
  • Shanika Iroshi Nanayakkara, Master of Information Technology (Software Design and Development)
2020
  • Joanne Brian, master of Teaching (Primary)
  • Lisa Kermode, Master of Environmental Management (Conservation)
  • Gayle Partridge, Master of Environmental Management
  • Saba Awan, Master of Islamic Studies
  • Lisa Brenton, Master Business Administration (Human Resources Management)
  • Leah Spring, Master of Information Technology (Software Design and Development)
  • Al Motavalli, Master of Arts (Classical Arabic)
  • Joanna Smith, Master of Education (Educational Leadership)
  • Callum Shepherd, Master of Paramedicine (Critical Care)
  • Mary Simon, Master of Education (Educational Leadership)
  • Nazish Talat, Master of Information Technology (Business Analysis)
  • Ailie Palmer, Master of Gerontology
  • Ganesh Shrestha, Master of Information Technology (System Analysis/Software Design and Development)
  • Suchana Aryal, Master of Professional Accounting
  • Robyn Milligan, Master of Clinical Psychology
  • Prasadika Madubhashini Jayasuriya, Master of Professional Accounting
  • Bibek Shrestha,Master of Information Technology (System Analysis/Software Design and Development)
  • Alison Hayman, Master of Environmental Management (Natural Resources)
  • Joshua Lloyd, Master of Terrorism and Security Studies
  • Shane Fenwick, Master of Theology
2019
  • Ruth Mathieson, Doctor of Philosophy
  • Pierluigi Reveglia, Doctor of Philosophy
  • Andrew Bosz, Master of Anti-Money Laundering and Counter Terrorist Financing
  • Jason Logue, Master of Terrorism and Security Studies
  • Callan Ross, Master of Terrorism and Security Studies
  • Darren Hulcombe, Master of Creative Practice
  • Helen Reiter, Master of Clinical Psychology
  • Grant Kynaston, Master of Islamic Studies
  • Susan McIntyre, Master of Theology
  • Melinda Godber, Master of Business Leadership
  • Marko Arsic, Master of Management
  • Senura Nethmal Liyanage, Master of Information Technology (Computer Networking/Network Security)
  • Hui Yang, Master of Information Technology (CompNet/SysAnlys)
  • Paul Junior Fernandez, Master of Information Technology (Computer Networking)
  • Ashley Van Amstel, Master of Information Technology (IT Management)
  • Kay-Lora Tang, Master of Information Technology
  • Manveer Singh ., Master of Information Technology (Software Design and Development)
  • Bikram  Shrestha, Master of Information Technology (Software Design and Development)
  • Jaclyn Marson, Master of Education (Educational Leadership)
  • Ursula Sequeira, Master of Education (Educational Leadership)
  • Robert Jeffries, Master of Education (Educational Research)
  • Leanne Bondin, Master of Education (Contemporary Literacies)
  • Eloise Ford, Master of Inclusive Education
  • Hannah Davies, Master of Teaching English to Speakers of Other Languages
  • Angela Moore, Master of Teaching (Secondary)
  • Wendy Balafoutis, Master of Teaching (Primary)
  • Rebecca Gibson, Master of GIS and Remote Sensing
  • Benjamin Linn, Master of Animal Science
  • Hayley Ballard, Master of Clinical Exercise Physiology
2018
  • Adam Swain, Master of Education (Educational Leadership)
  • Bijaya Basnet, Master of Information Technology (Software Design & Development)
  • Jennifer Brice, Master of Applied Finance (Banking)
  • Radha Chawada, Master of Information Technology (Software Design & Development)
  • Dhanya Gunawardena, Master of Commerce (General Management / Human Resource Management)
  • Rachel Lerm, Master of Information Technology (Systems Analysis / Software Design & Development)
  • Syed Mehdi, Master of Information Technology (Computer Networking)
  • Viral Parmar, Master of Information Technology (Business Analysis)
  • Saiful Parvez, Master of Information Technology (IT Management / Network Security)
  • Siddhartha Shakya, Master of Information Technology (Computer Networking / Network Security)
  • Saxon Gray, Master of GIS and Remote Sensing
2017
  • Ibrahim Abel-Hafiz, Master of Arts (Classical Arabic)
  • Caroline Bateson, Master of Education (Educational Leadership)
  • Narelle Heinrich, Master of Human Science
  • Matthew Ives, Master of Education (Knowledge Networks and Digital Innovation)
  • Sophia Leworthy, Master of Gerontology
  • Emna Malas, Master of Arts (Classical Arabic)
  • Suzanne Woodcock, Master of Theology
  • Geoffrey Bowering, Master of Customs Administration
  • Mojtaba Jafari, Master of Information Technology (Software Design and Development)
  • Neeraj Karki, Master of Information Technology (Network Security)
  • Anissa Mouti, Master of Psychology
  • Prateek Narang, Master of Information Technology (BusAnlys/SofwareDsign&Dev)
  • Stephen Rose, Master of Information Technology (Network Security)
  • Jean Claude Jino Rousseau, Master of Information Technology (Software Design and Development)
  • Asad Ullah Siddiqui, Master of Information Technology (Computer Networking)
  • Asmita Singh, Master of Information Technology (SysAnlys/SoftwareDsgn&Dev)
  • Lia Blaich, Master of Medical Radiation Science (Computerised Tomography)
  • Catherine Mallia, Master of Applied Science